Ekvádor – na bicykli so slovenským sprievodcom

Ahojte priatelia !!! Ak ste vášniví turisti a radi bicyklujete,tak Vám ponúkame  možnosť zažiť skvelé dobrodružstvá v exotickej destinácii ktorou  bezpochyby  Ekvádor je . Náš kamarát Marek, ktorý pochádza zo Slovenska tam žije už niekoľko rokov a profesionálne sa venuje  sprevádzaniu turistov po tejto krásnej krajine. Využite preto možnosť spoznať Ekvádor individuálnym spôsobom sprevádzaním v rodnom ,resp. príbuznom /pre bratov Čechov/ jazyku.  Plán výletov si môžete tiež vymyslieť aj na mieru, všetko je vecou dohody. Pozrite aktuálnu ponuku 14 dňového výletu na rok 2020 .

Program zájazdu:

 

Deň 1: prílet do Ekvádoru

Max. nadmorská výška 2 800 m

 

Váš sprievodca vás bude čakať na medzinárodnom letisku Quito, odkiaľ vás prevezieme do prvého ubytovacieho zariadenia, kde si budete môcť oddýchnuť po dlhom lete a  spoznať okolie . Po večeri budeme mať stretnutie, kde sa pripravíme na dobrodružstvá nasledujúcich dní.

 

Deň 2: Nono

Max. nadmorská výška: 3 035 m / čas bicyklovania: približne 4-5 hod. / vzdialenosť: 48 km

 

Tento deň začneme bicyklovaním z kopca s výhľadom nad dedinkou Nono. Odtiaľto je to zväčša zjazd cez horský hmlový prales až do dedinky Tandayapa. Kúsok za dedinkou sa zastavíme a popri obede môžeme pozorovať kolibríky pri napájadlách. Po obede a dostatočnom čase na fotenie kolibríkov sa pozrieme na proces spracovania kávy aj s ochutnávkou a potom sa vrátime do nášho ubytovania v Nono.

 

 

Deň 3: kráter Pululahua a Mitad del Mundo (Stred sveta)

Max. nadmorská výška: 2 800 m / čas bicyklovania: približne 3 hod. / vzdialenosť: 17 km

 

Naša cesta začína v prírodnej rezervácií Yunguilla. Je to väčšinou zjazd s občasnými miernymi a krátkymi stúpaniami. Cestou budeme prechádzať okolo niekoľkých usadlostí až prídeme na rázcestie, kde sa nám naskytne nádherný výhľad na kaňon. Po krátkej prestávke bude nasledovať niekoľko kilometrov stúpania do vnútra kráteru, kde naložíme bicykle na auto a vyrazíme smerom ku “Stredu sveta“ monumentu umiestnenému na rovníku, kde si dáme typický ekvádorský obed, navštívime múzeum Inti-Ňan a  vyskúšame zopár pokusov potvrdzujúcich, že naozaj stojíme v strede sveta. Nezabudnite sa odfotiť stojac jednou nohou na každej pologuli.

 

 

Deň 4: Quito Juh a Historické Centrum

Max. nadmorská výška: 3 390 m / čas bicyklovania: približne 2 hod. / vzdialenosť: 10 km

 

S aklimatizačným procesom pokračujeme v Quite vo výške 3400 m.n.m., kde sa začína naša dnešná trasa. Je to veľmi ľahká, rovná poľná cesta s neuveriteľným výhľadom na Quito, vrátane historického centra.

Po návrate do hotela a rýchlom osviežení sa naobedujeme v reštaurácii s pekným výhľadom a potom si prezrieme historické centrum, ktoré bolo ako vôbec prvé miesto zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, kde budeme objavovať zvuky, vône a miesta tohto koloniálneho, najvyššie položeného hlavného mesta na svete. Navštívime tiež miestny trh, kde domorodí umelci predávajú svoje výrobky, aby ste sa mohli ešte lepšie zoznámiť s miestnou kultúrou.

Po prehliadke centra vyrazíme von z mesta, vyššie do hôr, kde strávime nasledujúce dve noci.

 

Deň 5: Túra na Aloasí

Max. nadmorská výška: 3 800 m /  čas túry : približne 3-4 hod.

 

Dnes si oddýchneme od bicyklov a vydáme sa na túru do kopcov v prírodnej rezervácii Ilinizas.

Túra  nie je náročná, je to v podstate prechádzka na aklimatizovanie sa vo výške. Vyjdeme si na menší kopec, odkiaľ sa nám naskytne krásny výhľad na údolie a zasnežené vrcholy sopiek v okolí.

Po obede sa odvezieme do len pár minút vzdialeného mestečka Machachi, kde si prezrieme miestny trh ovocia, zeleniny, ale aj rýb a mäsa, ktoré sem chodia predávať obyvatelia okolitých dedín, ale aj predajcovia z väčších diaľ  ok.

Vo voľnom čase sa môžete v kľude poprechádzať po malom, typickom námestí a pozorovať domorodcov pri ich každodenných činnostiach. Oni vás budú tiež so záujmom pozorovať, keďže tu veľa cudzincov nestretávajú, alebo si len môžete sadnúť na kávu a trochu si oddýchnuť, až kým príde čas na večeru v typickej reštaurácii, kde si spravíme aj ochutnávku exotického ovocia zakúpeného na trhu.

 

Deň 6: Aloasí

Max. nadmorská výška: 4 000 m / čas bicyklovania: približne 3 hod. / vzdialenosť: 25 km

 

Po raňajkách sa autobusom presunieme k začiatku dnešnej trasy, ktorá sa začína tiahlym stúpaním. Počas dnešnej cesty budeme pozorovať množstvo odtieňov zelenej, ktoré nám ponúkajú Ekvádorské Andy a vytvárajú tak dojem krajiny plnej rovnováhy a života.

V neskorých popoludňajších hodinách sa presunieme do Národného parku Cotopaxi, kde strávime nasledujúce dve noci. Táto bývalá horská útulňa je umiestnená na upätí jednej z najvyšších aktívnych sopiek na svete. Tu môžete pozorovať divé kone, lamy a kondory, sediac a popíjajúc čaj na krytej terase s majestátnou Cotopaxi za oknom.

Deň 7: Národný Park  Cotopaxi- Jazero Santo Domingo

Max. nadmorská výška: 4 000 m / čas bicyklovania: približne 5 hod. / vzdialenosť: 40 km

 

Dnešný deň strávime vo vnútri národného parku . Po raňajkách sa vydáme smerom k jazeru Santo Domingo. Cesta k jazeru je zo začiatku mierne do kopca, ale väčšinou rovinatá, iba výška 4000 m.n.m. vám dá zabrať. Keď dorazíme k tomuto mystickému jazeru s výhľadom na Cotopaxi, pochutíme si na balenom obede, trochu si oddýchneme a vydáme sa späť do hotela. Cesta späť je väčšinou mierne dolu kopcom a máte možnosť vybrať si medzi poľnou cestou alebo veľmi ľahkým úzkym chodníčkom, ktorý sa kľukatí pomedzi kamene a obrovské balvany, ktoré sem vypľula sopka počas svojich najaktívnejších rokov.

Po návrate do hotela vás už bude očakávať príjemný, teplo sálajúci oheň v krbe, pri ktorom si môžete v pokoji odpočinúť.

 

Deň 8: Útulňa José Ribas a jazero Quilotoa

Max. nadmorská výška: 4 800 m / čas bicyklovania: približne 2 hod. / vzdialenosť: 15 km

 

Ráno sa vyvezieme na parkovisko vo výške 4 500 m.n.m. odkiaľ budeme pokračovať pešo asi 45 minút do útulne José Ribas vo výške 4800 m.n.m., kde si môžete dať opečiatkovať pas a vypiť horúcu čokoládu. Po krátkom oddychu zostúpime na parkovisko, kde nás už budú čakať bicykle pripravené na zjazd svahov sopky až do hotela. Po výdatnom obede sa zbalíme a vyrazíme smerom k jednému z najkrajších miest v Ekvádore- jazeru Quilotoa, ležiacemu na dne krátera. Cestou budeme prechádzať cez dedinky a mestečká, naskytne  sa nám krásny výhľad na krajinu a domorodcov pracujúcich na svojich políčkach, často krát umiestnených na strmých svahoch.

Ubytujeme sa v príjemnom hosteli a v závislosti od času sa pôjdeme už dnes pozrieť ku kráteru s jazerom, v dedinke ktorej domorodí obyvatelia z kmeňa Kečua veria, že jazero nemá dno, prípadne sa navečeriame a budeme oddychovať pred ďalším dňom plným nezabudnuteľných zážitkov.

Deň 9: Shalala

Max. nadmorská výška: 3 900 m / čas bicyklovania: približne 5 hod. / vzdialenosť: 30 km

 

Dnes začneme veľmi zľahka, od miesta s nádherným výhľadom na kaňon. Odtiaľto pôjdeme po poľnej, zvlnenej ceste cez malé, odľahlé Andské dedinky. Ku koncu bude viac kopcov, no vo všeobecnosti to bude príjemný deň, počas ktorého budeme stretávať domorodcov pasúcich ovce, kravy, lamy alebo kráčajúcich za prácou na svojich poliach. Na večer sa vrátime do hostela z predchádzajúcej noci, kde sa opäť navečeriame pri praskaní horiaceho dreva v krbe.

 

Deň 10: Pailon del Diablo (vodopád), Tena

Transfer do Amazonie: približne 5-6 hod.

 

Ráno vyrážame na poslednú časť nášho putovania Ekvádorom, do Amazónie.

Cestou na juhovýchod, sa zastavíme pri vodopáde, kde budete mať dostatok času vychutnať si tento prírodný úkaz a potom sa naobedujeme v priľahlej reštaurácií. Pokračovať budeme cestou do Amazonu prechádzajúc cez typickú amazonskú krajinu, mestečká a dediny. Po príchode sa ubytujeme v chatkách na brehu rieky, večeru nám naservírujú v otvorenej jedálni pri zvukoch pralesa a tečúcej rieky.

 

Deň 11: Tena- Archidona

Max. nadmorská výška: 600 m / čas bicyklovania: približne 4-5 hod. / vzdialenosť: 40 km

 

Dnes budeme bicyklovať v okolí Teny, bude to mix stúpania a klesania, ale v nízkej nadmorskej výške. Navštívime tiež mesto Archidona, kde môžu odvážlivci  vyskúšať miestne špeciality. Odtiaľto budeme pokračovať Amazonskou krajinou a malými dedinkami, až kým prídeme na rázcestie s hlavnou cestou, odkiaľ budeme pokračovať autobusom naspäť do chatiek.

 

Deň 12: Tena- motorové kanoe

Tento deň strávime cestovaním motorovým kanoe po rieke Napo až po rieku Arajuno. Cestou sa zastavíme v etno-kultúrnom múzeu miestnych kmeňov, ktorých potomkovia stále obývajú tieto časti Amazonu a tiež navštívime centrum na záchranu amazonských zvierat, ktoré sa volá Selva Viva (Živá džungľa). Neskôr budeme mať možnosť na krátku prechádzku džungľou s miestnym domorodým sprievodcom. Po návrate do chatiek nás očakáva chutná večera a relax pred ďalším dňom plným dobrodružstva.

 

Deň 13: Tena- rafting 3+

Ráno 8:30 vyrazíme smerom ku Cando, kde sa nalodíme na raft a začneme splav rieky Jatun Yacu.  Toto je jeden  z najlepších spôsobov objavovania a spoznávania Amazonskej rieky a džungle. Počas prestávky na jednej z riečnych pláži sa naobedujeme  a budeme pokračovať v splave až kým v neskorých popoludňajších  hodinách dorazíme ku konečnému bodu, nazvanému Puerto Napo. Po návrate do chatiek a krátkom oddychu sa posledný krát stretneme pri spoločnej večeri a pripravíme sa na návrat do Quita.

 

 

Deň 14: Cesta do Quita, let domov

Po raňajkách sa rozlúčime s Amazonom a vyrazíme naspäť do Quito. Cestou sa niekoľko krát zastavíme aby sme si ešte naposledy užili výhľad na Kordiliéry /Andy/. Potom už pôjdeme priamo na letisko v Quite, kde sa rozlúčime s novými priateľmi, Ekvádorom a nasadneme do lietadla, ktoré nás plných nových zážitkov a dojmov odvezie domov

Tento 14 dňový výlet je v cene 2.133,-USD

Je možné objednať si kratší 10 dňový za 1.555,- USD

 

Základné informácie a najčastejšie kladené otázky  si môžete prečítať dolu pod obrázkami.

Základné informácie  potrebné k výletu  Horská Cyklistika v Andách a Amazone

 

Ekvádor je raj pre horských cyklistov každej úrovne. Nájdete tu dobrodružstvo a naplnenie všetkých vašich zmyslov pri každej obrátke pedálov, od vznešených výšok Ánd, cez hĺbku horského hmlového pralesa a Amazonu až po svahy jedných z najvyšších aktívnych sopiek na svete. V Ekvádore sa určite  nudiť nebudete.

Na tejto cyklo túre budete jazdiť po poľných a kamenných cestách, využívanými miestnymi komunitami, žijúcimi v odľahlých oblastiach Ekvádorských Ánd a Amazonu, spustíte sa dolu svahom jednej z najvyšších aktívnych sopiek na svete- Cotopaxi a navštívite  množstvo krásnych  oblastí Ekvádoru.

Ubytovaní budete v miestnych hosteloch a haciendách vlastnených miestnymi komunitami s neopakovateľnými výhľadmi a typickou domácou stravou.

So 46 rôznymi ekosystémami, 14 aktívnymi sopkami, 4 miestami zaradenými do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a s prírodou, ktorá je jednou z biologicky najrozmanitejších na svete, si môžete byť absolútne istý že zažijete nezabudnuteľnú dovolenku v sedle horského bicykla.

Na čo sa môžete tešiť:

Ekvádor je výnimočná krajina a každý deň tu môže byť niečím špeciálny, ale ako ochutnávku sme vybrali týchto pár výnimočných zážitkov:

–              Ubytovanie v bývalej horskej útulni v Národnom parku Cotopaxi.

–              Pozorovanie kolibríkov popri popíjaní kávy na ceste do Minda.

–              Skúšanie miestnych špecialít.

–              Objavovanie Quita- najvyššie položeného hlavného mesta na svete a prvého miesta zapísaného v svetovom dedičstve UNESCO.

–              Bicyklovanie vo vnútri jediného obývaného kratera na svete- Pululahua.

–              Ubytovanie v hoteli vlastnenom miestnou komunitou, len niekoľko metrov od krátera s jazerom Quilotoa.

– Návšteva vodopádu Pailon del Diablo.

– Objavovanie Amazonského pralesa na bicykli, rafte a motorovom kanoe.

 

Vaša bezpečnosť a spokojnosť sú našimi hlavnými prioritami. Pri príprave programu  Horská Cyklistika v Andách a Amazone, sme kládli dôraz aj na čo najlepšiu aklimatizáciu nadmorskej výške a s týmto na zreteli sme vyberali trasy a miesta, kde strávime noc. Vždy sa snažíme dodržiavať stanovený program, no treba si uvedomiť, že pri tomto druhu zájazdu sme vystavení poveternostným a iným vplyvom a občas musíme upraviť program zájazdu, hlavne s ohľadom na vašu bezpečnosť. Naši sprievodcovia sú skúsení a kvalifikovaní urobiť potrebné zmeny, aby zabezpečili čo najlepšiu a najbezpečnejšiu dovolenku pre našich klientov.

 

Cena zájazdu

2 133 USD na osobu, na základe ubytovania v dvoj/troj lôžkových izbách.

Pokiaľ cestujete sám/a  ste ochotný/á podeliť sa o izbu s ďalšími samostatnými cestovateľmi, ste vítaný a toto bude zariadené, v prípade že v skupine budú ďalší takíto cestovatelia. Ak však chcete izbu len pre seba, alebo v skupine nie je ďalší cestovateľ ochotný zdieľať izbu, budete musieť zaplatiť príplatok za samostatnú izbu vo výške 500 USD

 

Cena zahŕňa:

Služby slovenského sprievodcu a miestneho miestneho sprievodcu podľa potreby.

Zapožičanie bicyklov.

Všetky raňajky a obedy (v prvý a posledný deň strava závisí na čase príletu, respektíve odletu).

Ubytovanie na 13 nocí.

Vstupenky do všetkých historických/kultúrnych pamiatok (spomenutých v programe zájazdu) a Národných parkov

Asistenčné vozidlo so šoférom.

Letiskový transfer z a na medzinárodné letisko v Quite.

 

Cena NEZAHŔŇA:

Medzinárodné a miestne letenky.

Všetky večere.

Cestovné a zdravotné poistenie.

Osobné bezpečnostné prostriedky (prilba, rukavice, kolenačky, lakťovníky)

Sprepitné.

Práčovňu.

Alkoholické a nealkoholické nápoje.

Čokoľvek, čo nie je uvedené ako zahrnuté v cene.

Letiskové transfery v Európe.

 

Potrebná zručnosť a fitnes úroveň

Vieme, že váš čas je vzácny a chceme si byť istí, že ho na tejto dovolenke využijete na maximum. Preto sme pre vás pripravili tento popis, aby ste si mohli vybrať dovolenku, ktorá vám bude vyhovovať.

Buďte voči sebe úprimní, či je táto cyklo dovolenka vhodná pre vás. Ak si nie ste istí, kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme a poradíme s ohodnotením vašich schopností, alebo s výberom tej správnej dovolenky.

V prípade skupiny, môžeme prispôsobiť trasu, aby vyhovovala schopnostiam vašej skupiny.

UPOZORNENIE: Úroveň požadovanej zručnosti zobrazuje celkové hodnotenie ciest na ktorých budete jazdiť, no musíte byť pripravení, že sa vyskytnú úseky a prekážky, ktoré budú náročnejšie.

 

Úroveň požadovanej zručnosti: 2/5- Pokročilý začiatočník

Ste cestný, alebo diaľkový (touring) cyklista, vyskúšali ste horskú cyklistiku a chcete viac off- road skúseností.

Vlastníte horský bicykel a používate ho. Bez problémov a efektívne preraďujete rýchlosti a brzdíte, ale keď narazíte na technickejšiu časť, radšej zosadnete a idete pešo.

Jazdíte na lesných a poľných cestách a zriedka na nenáročnom single tracku.

Jazdíte na horskom bicykli približne rok.

Mate radi horskú cyklistiku, ale stále vám chýba zručnosť na náročnejšie časti ako je úroveň začiatočníka.

Dokážete jazdiť aj na nenáročnom single tracku, pokiaľ nie je technicky náročný a je bez, alebo s minimom výmoľov, koreňov a kameňov.

Požadovaná fitnes úroveň: 3/5

Máte obstojnú úroveň cyklistickej fyzickej kondície, cvičíte aspoň dva krát do týždňa po jednej hodine, alebo viac, po celý rok. Dokážete bicyklovať do päť hodín za deň v miernom, voľnom tempe, s krátkymi prestávkami na zajedenie a fotografovanie, tri dni v kuse. Zvládnete jeden- dva kopce (každý okolo 400 metrov) na bicykli, bez zosadnutia.

 

Typické cesty na ktorých budete jazdiť:

Väčšina ciest na ktorých budete jazdiť na tejto cyklo tour Ekvádor, sú technicky nenáročné poľné, alebo kamenné cesty s občasnými prekážkami vo forme koreňov, výmoľov a podobne, využívané obyvateľmi týchto odľahlých oblastí. Terén je väčšinou zvlnený, občas strmý.

V strednej časti dovolenky sa budeme nachádzať v najvyšších výškach (viac než 4000 m.n.m.), ale celý program je pripravený tak, aby ste sa v dňoch predchádzajúcich týmto výškam čo najlepšie a postupne aklimatizovali, aby ste mali z času stráveného aj v takejto výške čo najviac.

 

 

 

 

Prílet a odlet

V prvý deň vašej cyklo dovolenky vás vyzdvihneme z medzinárodného letiska v Quite a odvezieme vás do vášho prvého ubytovacieho zariadenia. V posledný deň vás odvezieme na to isté letisko, kde sa spolu rozlúčime.

 

Cestovanie do Ekvádoru

Na medzinárodné letisko Quito lietajú všetky väčšie letecké spoločnosti z celého sveta. Z Európy zabezpečujú priame letecké spojenie (bez prestupu) spoločnosti KLM s priamym letom z Amsterdamu a Iberia s priamym letom z Madridu.

 

Víza

Občania krajín Európskej Únie, ako aj občania väčšiny krajín sveta, nepotrebujú do Ekvádoru víza na turistické cesty nepresahujúce 90 dní, (90 dni v dvanástich mesiacoch). Potrebujú len platný cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov po plánovanom návrate z Ekvádoru.

 

 

Príprava

Pred tým ako odletíte na vaše Ekvádorské dobrodružstvo, pošleme vám podrobný zoznam vecí, ktoré budete potrebovať. Prosíme vás, prečítajte si ho pozorne pred tým ako sa začnete baliť, aby ste mali všetko, čo budete potrebovať.

Táto cyklo tour je ideálna pre začiatočníkov a mierne pokročilých horských cyklistov (úroveň 2) s fitnes úrovňou na úrovni 3. Ale aj cyklisti s vyššou úrovňou zručnosti si užijú túto dovolenku.

Ťažko na cvičisku- ľahko na bojisku, toto staré príslovie platí aj v príprave na vaše Ekvádorské dobrodružstvo. Čím lepšie budete pripravení, tým viac si túto dovolenku užijete, preto odporúčame vhodný tréning v mesiacoch a týždňoch pred odletom.

Podstatnú časť tejto cyklo tour budete bicyklovať vo vysokých nadmorských výškach a ak ste doteraz nezažili bicyklovanie vo výškach, pripravili sme pre vás niekoľko rád:

Výšková nemoc je spôsobená vystúpením do veľkých výšok príliš rýchlo. Pôsobenie výšky môžete začať pociťovať od výšky okolo 2500 m.n.m., keď tlak klesne a budete mať menej kyslíka. Vo výške 2500 metrov je len 75% kyslíka v porovnaní s úrovňou mora.

Príznaky výškovej nemoci sú: bolenie hlavy, únava, nevoľnosť, závrate a plný nos.

Na každého človeka vplýva výška inak a nie je žiadny špecifický faktor (fyzický stav, vek), ktorý by pomohol určiť na koho bude výška vplývať viac, alebo menej.

Najlepší spôsob ako predísť výškovej nemoci, je nadobúdanie výšky postupne, aby malo telo čas na prispôsobenie sa nižšej úrovni kyslíka. Aklimatizáciu sme pre vás pripravili tak, že budeme stúpať v rozmedzí niekoľkých dni od 1 500 až po 4 500 m.n.m.

Pri bicyklovaní v týchto výškach môžete pociťovať zvýšený tep a rýchle dýchanie. Je dôležité, aby ste pili dostatok tekutín, odporúča sa 4 až 6 litrov za deň, aj keď necítite smäd.

Pri stúpaní budete pociťovať, že makáte a pritom idete pomaly. Ale to je normálne, všetci sú na tom rovnako, dokonca aj vaši sprievodcovia. Preto si z toho nič nerobte a užívajte si nádherné výhľady, ktoré sa vám budú naskytovať za každou zákrutou.

V skratke:

Postupná aklimatizácia, túto časť sme naplánovali za vás.

Pitie dostatočného množstva tekutín.

Používajte krém na opaľovanie s vysokým faktorom, aj keď sa vám zdá, že slnko nie je silné. Riziko spálenia sa, je oveľa väčšie vo veľkých nadmorských  výškach.

Neponáhľajte sa, užívajte si výhľady.

Počúvajte rady vašich sprievodcov a informujte ich, ak sa necítite dobre.

Poraďte sa so svojim lekárom pred cestou, ako predísť výškovej nemoci.

 

 

 

Vaši sprievodcovia v Ekvádore 

Vaši miestni sprievodcovia sú profesionáli a experti vo vedení skupín cyklistov. Sú tiež plne kvalifikovaní v podávaní prvej pomoci a majú všetky dôležité poznatky a skúsenosti na bezpečné vedenie skupín v týchto odľahlých a mnohokrát divokých častiach Ekvádoru.

Naši sprievodcovia majú roky skúseností v sedle bicykla na cestách a necestách v Ekvádore a s radosťou rozšíria a doplnia vaše vedomosti o fakty z miestnej histórie, flóry a fauny.

V neposlednom rade sú to veľmi príjemní ľudia a skvelí spoločníci na cesty, ktorí spravia všetko čo je v ich silách pre to, aby ste mali nezabudnuteľnú dovolenku.

 

Ubytovanie a strava

Na výbere ubytovania pre túto cyklo tour sme si dali záležať a vybrali sme pre vás to najlepšie. Chceme aby ste mali z každého ubytovania zážitok a preto budete ubytovaní v bývalej horskej útulni, na úpätí majestátnej sopky Cotopaxi; v dedinke Quilotoa v hosteli miestnej komunity, len niekoľko metrov od kráteru; v chatkách, kde amazonská rieka preteká hneď vedľa; v zrekonštrovanom koloniálnom dome v samotnom historickom centre mesta a tiež v haciendách a rančoch.

Vieme, že po náročnom dni  v sedle bicykla, plného dobrodružstiev a objavovania  jediné čo chcete, je osprchovať sa a oddýchnuť si v príjemnom prostredí, preto sme boli opatrní s výberom ubytovacích zariadení, aby sme naplnili tieto vaše očakávania.

Pri výbere zariadení sme tiež dbali na to, aby boli vlastnené miestnymi komunitami, miestnymi domorodými obyvateľmi, alebo aby boli zapojení do miestnych komunitných programov. Naschvál obchádzame veľké hotelové reťazce, aby peniaze zostávali priamo v miestnych komunitách kde to je najviac potrebné.

Väčšina jedál je pripravovaná v ubytovacích zariadeniach, raňajky a večere pripravované domácim štýlom a väčšinu obedov nám pripravia a zabalia na cestu. No chceme vám dať možnosť vyskúšať aj typické Ekvádorské obedy a preto sme zaradili do programu aj niekoľko obedov v typických zariadeniach zvaných „almuerzos“.

Večere nie sú zahrnuté v cene z jednoduchého dôvodu, aby ste si mohli vybrať sami vaše večerné jedlo,a  aby sa vám bežné večerové menu nezunovalo.

 

Zdravie a bezpečnosť

Do Ekvádoru nie je povinné žiadne očkovanie.

Vo všeobecnosti je Ekvádor bezpečná krajina na cestovanie, no ako v každej krajine sa odporúča byť opatrný s cennosťami a to hlavne vo veľkých mestách.

Voda z riek a vodovodu nie je vhodná na pitie. Fľašková voda je ľahko dostupná.

Naši sprievodcovia sú trénovaní na podávanie prvej pomoci.

Odporúčame, aby ste sa poradili s vašim lekárom pred cestou do novej krajiny o rizikách vášho zdravia v zahraničí.

 

Peniaze

Oficiálna mena v Ekvádore je Americký Dolár. Peniaze je možné zameniť v bankách, alebo zmenárňach vo všetkých významnejších mestách a turistických centrách avšak odporúčame vám zameniť si peniaze vo vašej banke doma, kde najpravdepodobnejšie dostanete výhodnejší kurz.

Bankové automaty sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách.

Kreditné karty ako Visa, Mastercard, American Express a Diners Club sú akceptované vo väčšine veľkých hotelov, reštaurácií a obchodov vo väčších mestách a výnimočne aj mimo miest. Prosíme vás, pamätajte si, že čím ďalej od civilizácie sa dostaneme, tým ťažšie bude zameniť, alebo vybrať peniaze z bankomatu. Je preto veľmi dôležité mať pri sebe hotovosť !

Sprepitné

V Ekvádore nie je nutné nechávať sprepitné pre obslužný personál, alebo sprievodcov, avšak, ak ste veľmi spokojní so servisom a službami, môžete samozrejme nechať sprepitné v ľubovoľnej výške, obvykle je to 10-15% z ceny jedla, alebo ceny dovolenky (na osobu), ako uznáte za vhodné.

 

Cestovné poistenie

Odporúčame, aby ste si pred cestou zabezpečili cestovné poistenie na krytie liečebných nákladov v prípade úrazu, alebo ochorenia. Tiež je dôležité, aby toto poistenie krylo horskú cyklistiku a odporúčame aby vaše cestovné poistenie krylo zrušenie letov a stratu, alebo poškodenie batožiny.

 

Najčastejšie otázky a odpovede:

Otázka: O aký druh dovolenky ide?

Jedná sa o dovolenku na horských bicykloch spojenú so spoznávaním histórie a kultúry tejto nádhernej Andskej krajiny.  Je vhodná pre horských cyklistov na úrovni zručnosti 2- pokročilý začiatočník a vyššie, ale vítaní sú aj cyklisti na vyššej úrovni, ktorí si tiež prídu na svoje.  Naša cyklistická trasa vedie medzi  najvyššími  aktívnymi sopkami  na svete, budete musieť zvládnuť aj zopár stúpaní. Niektoré budú náročné len kvôli nadmorskej výške, ale väčšinou sa pôjde dolu kopcom, pričom môžete pozorovať meniacu sa krajinu prechádzajúc cez širokú škálu ekosystémov.

O: Pre akú vekovú kategóriu je táto cyklo dovolenka?

Naša cyklo tour je vhodná pre široký vekový rozsah, väčšinou je to medzi 28 až 55 rokov. Ako sa však vraví, ste taký mladý, ako sa cítite a preto je na našej cyklo dovolenke vítaný každý, kto je starší ako 18 (prosíme pozrite si naše všeobecné obchodné podmienky pre výnimky). Pokiaľ máte požadované cyklistické zručnosti a fitnes úroveň, sme si istí, že si túto dovolenku užijete bez ohľadu na váš vek.

 O: Koľko ľudí bude v skupine?

Obyčajne je v skupine od 7, maximálne 15 ľudí. Takýto počet účastníkov zabezpečuje, že každému sa dostane dostatočnej pozornosti, aby mal čo najlepšie zážitky. Minimálny počet klientov na uskutočnenie zájazdu je 7.

 

O: Kto nás bude sprevádzať?

Sprevádzať vás budú miestni a slovenskí sprievodcovia. Vaši sprievodcovia na tejto mountain bike tour sú certifikovaní na sprevádzanie skupín v Ekvádore. Sú to skúsení a zanietení cyklisti, ktorí sa s vami radi podelia o svoje vedomosti z histórie a kultúry Ekvádoru a ukážu vám to najlepšie čo môžete vidieť a zažiť na tejto dovolenke. Vaša bezpečnosť  a spokojnosť je ich prioritou číslo jedna.  Sú vám vždy po ruke, aby mohli odpovedať na vaše otázky a požiadavky.

 

 

O: Koľko kilometrov budeme bicyklovať každý deň?

Zvyčajne  je to medzi 15 až 40 km za deň s prihliadaním na nadmorskú výšku. Kladieme veľký dôraz na dobrú aklimatizáciu a postupné nadobúdanie výšky, aby sme si boli istí, že vaše telo má dostatok času sa postupne prispôsobovať. Každý večer vám vaši sprievodcovia na krátkom stretnutí vysvetlia, čo vás čaká nasledujúci deň a aký druh terénu môžete očakávať. Ak budete mať akékoľvek otázky, radi vám na ne odpovedia.

 

O: Musíme si niesť naše veci so sebou?

Nie, jediné čo potrebujete je malý ruksak na vodu a veci dennej potreby. Všetku batožinu nechávame v ubytovacom zariadení, pokiaľ sa tam vrátime na ďalšiu noc. Ak nie, tak všetko ráno naložíme do sprievodného vozidla, ktoré vám vašu batožinu prepraví do ubytovania zabezpečeného  na nasledujúcu noc.

 

O: Čo keď prídeme k časti cesty, ktorá si vyžaduje vyššiu úroveň zručnosti ako je moja?

Ak máte záujem vaši sprievodcovia vám radi  poradia a pomôžu , aby ste sa zlepšili v zručnosti horskej cyklistiky a nadobudli väčšie sebavedomie a istotu. Ale ak sa necítite na určitú časť, jednoducho môžete zosadnúť z bicykla a isť kúsok pešo, nebudete jediný a nezabúdajte, že nie ste na cyklistickej súťaži, ale na dovolenke!

 

 

O: Aké preventívne bezpečnostné opatrenia sa používajú v priebehu tour?

So skupinou je vždy miestny a slovenský sprievodca, každý na jednom konci skupiny a komunikujú medzi sebou a podporným vozidlom pomocou vysielačiek. Podporné vozidlo nesie potrebné vybavenie pre prípad núdze a je vždy v dosahu vysielačiek, pripravené pomôcť.

 

O: V akých druhoch ubytovacích zariadení budeme ubytovaní?

Osobne sme vybrali pre vás to najlepšie ubytovanie.  Pozostávajú z bývalej horskej útulne pretransformovanej na hotel, haciénd, historického koloniálneho domu- hotelu a guesthousov. Väčšina našich dodávateľov ubytovacích služieb  je zapojená do miestnych komunitných programov, o ktorých sa v prípade záujmu môžete dozvedieť viac počas pobytu .

 

O: Ktoré jedlá sú zahrnuté v cene?

Všetky raňajky a obedy sú zahrnuté v cene. Večere sme do ceny nezahrnuli z dôvodu, aby ste si mohli vybrať zo širšej ponuky jedál podľa vašej chuti a tí odvážnejší mali možnosť vyskúšať  aj miestne špeciality.

 

O: Sú bicykle započítané v cene a o aké bicykle sa jedná?

Áno, zapožičanie bicyklov je zahrnuté v cene zájazdu. Používame 27 rýchlostné, 27.5 palcové, hliníkové bicykle vo viacerých veľkostiach, s mechanickými kotúčovými brzdami, prednou odpruženou vidlicou a všetkými súčiastkami Shimano.

Upozornenie: prosíme vás, aby ste zobrali na vedomie, že počet našich bicyklov je obmedzený a že ak určitá skupina bude vyžadovať rovnakú veľkosť pre všetkých cyklistov, je možné, že nebudeme schopní pokryť túto požiadavku. V tomto prípade budú bicykle pridelené podľa poradia prihlásenia a ďalším bude ponúknutý bicykel najbližšej veľkosti. V prípade, že nebudeme schopný ponúknuť vám vami požadovanú veľkosť bicykla, budeme vás o tejto situácii informovať v dostatočnom časovom predstihu a ak nebudete spokojný s veľkosťou, ktorú vám ponúkneme, budete mať možnosť výberu náhradného termínu dovolenky, alebo jej zrušenie.

Ak by ste si chceli priniesť svoj vlastný bicykel, samozrejme umožníme vám aj takúto možnosť.

Každý účastník si musí priniesť svoju vlastnú  prilbu, rukavice a v prípade záujmu chrániče lakťov a kolien.

 

 

O: Môžem používať moje špeciálne cyklistické topánky?

Samozrejme môžete, ale musíte si priniesť aj pedále, ktoré sú zhodné so zámkami na topánkach. My vám radi pomôžeme namontovať vaše pedále na bicykel.

Je dôležité, aby to boli topánky na horskú cyklistiku.

 

O: Aké počasie môžem očakávať v Ekvádore?

Keďže budeme prechádzať cez horský, hmlový prales, výšky Ánd a Amazonský dažďový prales, počasie sa bude stále meniť. Ekvádor má veľa rozdielnych klím a mikroklím a my budeme prechádzať cez niekoľko z nich. Teploty budú v rozmedziach od 5°C až po 30°C, zažijete ostré, silné slnko, dážď, vysokú vlhkosť vzduchu a zamračené dni. Je dôležité mať niekoľko vrstiev oblečenia a nepremokavý, cyklistický plášť/bundu.

 

O: Aké oblečenie a vybavenie si mám priniesť?

Pred odletom na vaše Ekvádorské dobrodružstvo vám pošleme zoznam vecí, ktoré by ste si mali so sebou priniesť. Vyberieme teraz len zopár. Cyklistické krátke nohavice s výplňou, krátke nohavice na horskú cyklistiku, rukavice, prilbu, chrániče lakťov a kolien, topánky na cyklistiku a turistiku (ideálne sú nízke turistické topánky, ktoré sú vhodné aj na cyklistiku aj na turistiku). Mali by ste mať dostatočné množstvo dýchateľného oblečenia, aby ste boli vždy v teple, ale aby ste si mohli vyzliecť vrstvu, keď vám bude  teplo. Taktiež  nepremokavý plášť/bundu (ideálne, špeciálne určené na cyklistiku),  opaľovací krém, repelent a ibuprofen, alebo podobné pre prípad výškovej nemoci.

Z hygienických dôvodov a tiež z dôvodu vášho komfortu neposkytujeme prilbu, rukavice ani chrániče lakťov a kolien.

Ak ste dočítali až sem, tak buď iba radi čítate, alebo máte záujem o tento výlet.

V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať:

e-mail:

info@myhurghada.info

 

Facebook:

Vlado:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011978838802

Zuzana:

https://www.facebook.com/zuzana.gabrikova.5?fref=hovercard&hc_location=chat

 

Telefónne číslo Vlado:

002 010 999 32204  /Egypt/

00421 948 397 323 /Slovensko/

 

Telefónne číslo Zuzana:

002 010 947 03259  /Egypt/

00421 918 577 305 /Slovensko /

Pin It

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>